2018 Derby Results


Mens
UASC Downhill Men 137.18
Ngaruhoe Men 141.33
Rangatira Blokes 1 141.97

Womens

Rangatira Ewes 147.77
RSC Rockets 158.52
UASC Downhill Women 169.34

Masters
Rangatira Wrinklies 155.06
RSC Raging Aging 167.44
Christie COCs 168.16

Juniors

Taupo Juniors 140.85
Rangatira Termites 145.03
Tongariro Junior 153.01

Men individual times
Club Bib Name Time
 
UASC 122 John Knowles 42.94 1st
Taupo 112 Nick Moss 44 2nd
UASC 121 Tom Knowles 44.26 3rd
Tauwira Ski Club 111 Andrew Drummond 45.27  
Rangatira 114 Kurt Eves 45.3  
Ngauruh 123 Cody Bruce 45.92  
Taupo 124 Aaron Moss 46.27  
Ngauruhoe 145 Stephen Pratt 47.42  
Rangatira 129 Anthony Strevens 47.5  
Ngauruhoe 149 Sam Pratt 47.99  
RSC 119 Hamish Bell 48.09  
Rangatira 141 Nico Tamis 49.17  
RSC 128 Connor Barr 49.96  
UASC 147 Blair McCullough 49.98  
RSC 134 Guy Cory-Wright 52.5  
Taupo 115 Greg Bennett 52.92  
Rangatira 138 Mike Tamis 53.12  
UASC 118 Guy Beca 53.39  
Taupo 146 Nick Staines 53.4  
Tauwira Ski Club 127 Daniel Ware 54.24  
Rangatira 133 Will Mclaren 54.46  
UASC 135 Campbell Herbert 55.34  
Rangatira 113 John Tamis 55.36  
Taupo 125 Anthony Moss 56.01  
Whakapapa 108 Jaeden Kaempfe 56.56  
UASC 136 Reuben O'Brien 56.86  
UASC 120 Ryan Dixon 59.61  
Tauwira Ski Club 132 Kurt Rains 60.3  
RSC 130 Nico Anfosso 60.85  
Tauwira Ski Club 139 Tim Howard 61.41  
Rangatira 126 Piet Tamis 62.52  
Whakapapa 140 James Cutfield 66.47  
Whakapapa 142 Craig Rowe 80.37  
Taupo 131 James Bennett 86.56  
Ngauruhoe 117 Ben Pratt 88.09  
Rangatira 148 Daniel Presling DNS  
Taupo 150 Rick Powell DNF  
UASC 143 Stijn Lager Aldershof DNF  

Women Individual times
Club Bib Name Time
 
Rangatira 88 Monique Ooserbaan 46.38 1st
Whakapapa 105 Haley Thomason 47.39 2nd
Rangatira 90 Maria Oosterbaan 49.71 3rd
Rangatira 100 Christina Coulam 51.68  
UASC 102 Jonti Cullen 51.95  
RSC 110 Abby Hunt 52.19  
RSC 106 Emily Moffat 52.96  
RSC 84 Claudia Burling 53.37  
Tauwira Ski Club 82 Kate Murphy 53.52  
Christie 77 Zoe Jones 53.62  
Tauwira Ski Club 81 Kelsey Wong 56.27  
UASC 98 Lyneche Simkin 56.51  
Whakapapa 87 Karli Rowe 59.6  
UASC 94 Charlotte Wills 60.88  
UASC 80 Pippa Jaffrey 62.87  
Rangatira 89 Shirley Kennett 63.86  
Christie 103 Kristen Clements 69.65  
Tauwira Ski Club 99 Phoebe Hewitson 69.66  
Tauwira Ski Club 109 Isabella Mitchell 78.69  
Club Unknown 101 Michelle James 84.57  
Christie 85 Georgia Clements DNS  
RSC 93 Maddie Moffat DNF  
Whakapapa 95 Helaena Ranson DNF  

Masters individual times
Club Bib Name Time
 
Rangatira 56 Jason Platt 46.83 1st
Christie 61 Mark Farrell 49.48 2nd
Rangatira 64 Richard Neeson 50.56 3rd
RSC 57 Joe Feltham 52.25  
Christie 50 Kirk Hannaford 52.84  
Rangatira 79 Anton Haueter 55.79  
Ngaruhoe 66 Jodi Pretscherer 57.25  
RSC 72 Liza Fitzsimmons (F) 57.52  
Rangatira 59 Erica Esdaile (F) 57.67  
RSC 83 Nina Thomas (F) 57.67  
Christie 69 Bryan Clements 58.23  
RSC 68 Richard Nelson 59.62  
Ngaruhoe 75 Callum Gillespie 60.38  
Christie 70 Nick Plant 60.61  
Rangatira 55 Craig Pope 60.86  
Boomerang 74 Jeanette McLeod (F) 62.04  
Boomerang 58 Philip Williams 62.63  
Rangatira 52 Trish Oosterbaan (F) 65.31  
Christie 73 Rachel Ward (F) 65.84  
Rangatira 78 Phil Clemow 66.44  
Boomerang 63 Paul Stock 66.94  
Ngaruhoe 53 Gaylene Pratt (F) 73.92  
Ngaruhoe 71 Miles Blackwood 76.6  
Boomerang 60 Tim Munroe DNS  
Rangatira 62 Chris Palmer DNS  

Junior individual times
Club Bib Name Time
 
Taupo 20 Fynn Powell 43.25 1st
Taupo 1 Cole Scott 44.3 2nd
Boomerang 16 James Stock 46.57 3rd
Rangatira 49 Blake Platt 47.04  
Rangatira 4 Josh Pope 47.15  
Ruapehu Snow Sports 28 Steven Dundon 47.9  
Rangatira 18 Logan Cailliau 48.56  
Individual 19 Jorja von Pein 48.59  
Tongariro 54 Declan Jones 48.77  
Rangatira 12 Cassidy Bailey (F) 50.84  
Tongariro 65 Zoe Parr (F) 51.74  
Ruapehu Ski Club 14 Oceane Anfosso 52.35  
Tongariro 35 Alex Parr 52.5  
Taupo 21 Caoilinn Gray (F) 52.58  
Rangatira 32 Sam Bailey 52.71  
Taupo 47 Seana Gray (F) 53.3  
Taupo 26 Caleb Amerin 54.01  
Ruapehu Ski Club 37 Tamsin Thomas (F) 55.75  
Ruapehu Snow Sports 30 Sadie Dundon (F) 55.89  
Rangatira 48 Danielle Cailliau (F) 56.93  
Ruapehu Ski Club 38 Thomas Couch 56.97  
Taupo 8 Jasper Powell 57.01  
Rangatira 15 Fletcher Green 57.12  
Ruapehu Ski Club 40 Anna Cory-Wright (F) 57.3  
Rangatira 10 Marysa Pope (F) 58.01  
Boomerang 2 Oliver Christie 58.11  
Ruapehu Ski Club 23 Grace McQuoid (F) 58.37  
Taupo 3 Kendra Gray 59.36  
Ruapehu Snow Sports 67 Ashleigh Richards 59.45  
Taupo 46 Kitty Scott 59.81  
Taupo 33 Joel Amerin 60.34  
Rangatira 34 Emerson Strevens 64.06  
Ruapehu Snow Sports 5 William Groombridge 64.12  
Rangatira 25 Amelie Bourgeois (F) 64.55  
Individual 22 George Hannaford 65.43  
Boomerang 29 Charlotte Christie (F) 67.7  
Rangatira 27 Fletcher Strevens 76.42  
Boomerang 31 Phoebe Townsend 76.64  
Individual 9 Ethan McLean DNS  
Individual 45 Ben Pratt DNS  
Ruapehu Ski Club 7 Reese Thomas DNF  
Ruapehu Ski Club 24 Misla Thomas (F) DNF  
Ruapehu Ski Club 44 Grace Hegley (F) DNF  
Taupo 17 Lachlan Powell DNF  

Boarders individual times
Club Bib Name Time
 
Men        
UASC 309 Tom Grant 61.89 1st
Iwikau 400 Tomo Goneski 72.79 2nd
Ngauruhoe 397 Jackson Reardon 73.23 3rd
UASC 325 Kuan Chen 74.57  
RSC 317 Matt Thomson 74.96  
UASC 364 Allan Wang 76.39  
Tauwira 392 Finlay Wallen-Halliwell 77.54  
Christie 391 Daniel Ward 81.07  
Christie 380 William McVickers 93.22  
UASC 374 Ben Faris 96.43  
UASC 382 Tal Whiteside 103.74  
         
Women        
UASC 336 Franziska Von Wahl 72.82 1st
Rangatira 399 Rachel Strevens 83.12 2nd
Ngauruhoe 398 Nicole Blackwood 91.21 3rd